Quantcast

High School Basketball District Finals - NBC29 WVIR Charlottesville, VA News, Sports and Weather

High School Basketball District Finals

Posted: Updated:

GIRLS BASKETBALL
Atlantic Shores Christian 37, Stonebridge Christian 32
Bishop O'Connell 73, Bishop Ireton 70
Cape Henry Collegiate 66, Norfolk Collegiate 32
Fredericksburg Christian 56, Wakefield School 50
Hampton Roads 59, Greenbrier Christian 31
Isle of Wight Academy 40, Hampton Christian 34
Norfolk Academy 68, Bishop Sullivan 31
Roanoke Catholic 58, Va. Episcopal 41
St. John's, D.C. 57, Paul VI 50
Trinity at Meadowview 49, Christ Chapel Academy 20

AAA Central Region / Capital District
Championship
Highland Springs 89, Varina 54

AAA Central Region / Colonial District
Championship
Hermitage 39, Deep Run 28

AAA Central Region / Dominion District
Championship
Lloyd Bird 62, Monacan 52

AAA Eastern Region / Beach District
Championship
Princess Anne 72, Salem-Va. Beach 44

AAA Eastern Region / Eastern District
Championship
Lake Taylor 56, Maury 46

AAA Eastern Region / Peninsula District
Championship
Woodside 63, Menchville 30

AAA Eastern Region / Southeastern District
Championship
King's Fork 70, Grassfield 60

AAA Northern Region / Concorde District
Championship
Oakton 43, Chantilly 22

AAA Northern Region / Liberty District
Championship
James Madison 78, South Lakes 47

AAA Northern Region / National District
Championship
Mount Vernon 66, Yorktown 47

AAA Northern Region / Patriot District
Championship
West Springfield 78, T.C. Williams 63

AA Region I / Bay Rivers District
Championship
Smithfield 38, Grafton 33

AA Region I / Southside District
Championship
Brunswick 45, Greensville County 28

AA Region II / Dulles District
Championship
Loudoun County 39, Woodgrove 33

AA Region II / Jefferson District
Championship
Monticello 57, Charlottesville 54

AA Region II / Valley District
Championship
Spotswood 55, Broadway 53

AA Region II Northwestern District
Championship
Millbrook 76, Sherando 31

AA Region III / Blue Ridge District
Championship
Staunton River 59, Lord Botetourt 57

AA Region III / Seminole District
Championship
Brookville 57, Heritage-Lynchburg 53

AA Region IV / Piedmont District
Championship
Patrick County 49, Martinsville 41

AA Region IV / River Ridge District
Championship
Salem 56, Pulaski County 43

A Region A / Northern Neck District
Championship
Lancaster 53, Northumberland 50

A Region A / Tidewater District
Championship
Middlesex 34, Mathews 27

A Region B / Bull Run District
Championship
George Mason 59, Woodstock Central 49

A Region B / Dogwood District
Championship
Altavista 47, Chatham 35

A Region B / Shenandoah District
Championship
East Rockingham 52, Stuarts Draft 29

A Region C / Hogoheegee District
Championship
Chilhowie 60, Patrick Henry-Glade Spring 55

A Region C / Mountain Empire District
Championship
Galax 40, Graham 27

A Region C / Pioneer District
Championship
James River-Buchanan 27, Covington 22

A Region C / Three Rivers District
Championship
Floyd County 77, Glenvar 35

A Region D / Clinch Mountain District
Championship
Gate City 58, Lee High 54

BOYS BASKETBALL
Atlantic Shores Christian 67, Stonebridge Christian 33
Banner Christian 81, Alliance Christian 63
Benedictine 59, Pope John Paul the Great 48
Bishop O'Connell 71, Bishop Ireton 59
Bishop Sullivan 58, Norfolk Academy 39
Cape Henry Collegiate 58, Norfolk Collegiate 40
Central Virginia Home School 100, Grove Avenue Baptist 40
Fredericksburg Christian 73, Wakefield School 42
Fuqua School 76, Kenston Forest 67
Georgetown Prep, Md. 59, Episcopal 57
Great Hope Baptist 64, Landmark Christian 47
Hampton Roads 72, Greenbrier Christian 48
Highland-Warrenton 67, Seton School 62
Isle of Wight Academy 63, Hampton Christian 60
Maret, D.C. 68, The Potomac School 59
Nansemond-Suffolk 53, Peninsula Catholic 39
Norfolk Christian 91, Southside Baptist Christian School 49
Paul VI 60, St. John's, D.C. 56
Shenandoah Valley Christian 91, Temple Baptist Christian 75
Southwest Virginia Home School 75, Faith Christian-Roanoke 55
St. Christopher's 60, Collegiate-Richmond 42
Tidewater Academy 47, Blessed Sacrament-Huguenot 44
Woodberry Forest 55, St. Annes-Belfield 48

AAA Central Region / Capital District
Championship
Henrico 80, Highland Springs 73

AAA Central Region / Central District
Championship
Petersburg 75, Hopewell 70

AAA Central Region / Colonial District
Championship
TJ-Richmond 85, John Marshall 70

AAA Central Region / Dominion District
Championship
Cosby 47, James River-Chesterfield 45

AAA Eastern Region / Beach District
Championship
Landstown 48, First Colonial 40

AAA Eastern Region / Eastern District
Championship
Norcom 65, Norview 59

AAA Eastern Region / Peninsula District
Championship
Menchville 69, Kecoughtan 56

AAA Eastern Region / Southeastern District
Championship
Nansemond River 63, Great Bridge 57

AAA Northern Region / Concorde District
Championship
James Robinson 62, Westfield 60

AAA Northern Region / Liberty District
Championship
McLean 60, Fairfax 57

AAA Northern Region / Patriot District
Championship
T.C. Williams 54, South County 39

AA Region I / Battlefield District
Consolation
Chancellor 68, King George 61Championship
James Monroe 80, Culpeper 72

AA Region I / Bay Rivers District
Consolation
Lafayette 86, Tabb 58

AA Region I / Southside District
Championship
Brunswick 66, Park View-South Hill 35

AA Region II / Dulles District
Championship
Loudoun Valley 57, Potomac Falls 37

AA Region II / Evergreen District
Championship
Liberty-Bealeton 63, Fauquier 49

AA Region II / Jefferson District
Championship
Charlottesville 59, Western Albemarle 46

AA Region II / Valley District
Championship
Broadway 65, Waynesboro 61

AA Region III / Blue Ridge District
Championship
Rockbridge 49, Northside 37

AA Region III / Seminole District
Championship
Amherst County 65, Rustburg 56, OT

AA Region IV / River Ridge District
Championship
Christiansburg 47, Cave Spring 43

AA Region IV / Southwest District
Championship
Carroll County 65, Abingdon 57

A Region A / Northern Neck District
Championship
Lancaster 65, Essex 53

A Region A / Tidewater District
Championship
Middlesex 73, West Point 61

A Region A / Tri Rivers District
Semifinal
Sussex Central 55, Surry County 52

A Region B / Dogwood District
Championship
Dan River 68, William Campbell 39

A Region B / James River District
Championship
Amelia County 62, Buckingham County 42

A Region B / Shenandoah District
Championship
Stuarts Draft 87, Wilson Memorial 79

A Region C / Hogoheegee District
Championship
George Wythe-Wytheville 61, Rural Retreat 25

A Region C / Mountain Empire District
Championship
Galax 68, Grayson County 50

A Region C / Pioneer District
Championship
Parry McCluer 55, Covington 53

A Region C / Three Rivers District
Championship
Radford 71, Glenvar 53

A Region D / Black Diamond District
Semifinal
Honaker 61, Haysi 58
Hurley 71, Grundy 26

A Region D / Cumberland District
Semifinal
Castlewood 73, Thomas Walker 65
Twin Springs 42, Eastside 34

Powered by WorldNow
All content © Copyright 2000 - 2014 WorldNow and WVIR. All Rights Reserved. For more information on this site, please read our Privacy Policy and Terms of Service.